2016 District 22
Team Scores


1. CBA 187
2. Long Branch 184
3. Midd North 135
4. Raritan 128
5. Ocean Twp 106.5
6. Midd South 70
7. Red Bank 48
8. Rumson 44.5
9. RBC 35
10. Keyport 24
11. Keansburg 20








Wrestling Singlets

Matguard


Triumph Wrestling









DISTRICT 22 FINALS
106: #1 Nick Schutzenhofer (CBA) d. #3 Charles Barrale (Raritan)  8-2
113: #1 Sebastian Rivera (CBA) p. #3 Sean Deering (Middletown North)  0:54
120: #2 Dave Tieto (Ocean Twp) d. #1 Richie Koehler (CBA)  9-4
126: #1 Russell Benson (Raritan) p. #3 Adel Soliman (Red Bank)  0:51
132: #1 Jake Benner (Ocean Twp) md. #3 TJ Conlon (Long Branch)  15-6
138: #1 Stanley Wojdylak (Middletown North) d. #2 Carl Vasti (CBA)  2-0
145: #1 Danny Mullan (Long Branch) d. #2 Jeff Andre (Ocean Twp)  8-5
152: #3 Mike Shohet (Long Branch) d. #1 Thomas Hinz (Red Bank)  11-6
160: #2 Lamont Reid (Long Branch) p. #1 Nicholas Bohal (Raritan)  5:45
170: #1 TJ Saldutti (Ocean Twp) d. #2 Thomas Anderson (Middletown North)  5-3
182: #1 Anthony Vetrano (Middletown North) d. #2 Theo Addison (Rumson)  4-2
195: #1 Jack LaCorte (CBA) d. #2 Robert Hulse (Middletown South)  4-2
220: #1 Joey Jasio (Long Branch) d. #3 Dan Baumann (Keansburg)  4-1
Hwt: #3 John Tomlinson (Long Branch) d. #1 Will Oxley (CBA)  4-3
CBA wins Team Title - Russ Witth (CBA) Coach of the Year - Dave Tieto (Ocean Twp) Outstanding Wrestler

District 22 on TrackWrestling

DISTRICT 22 3RD PLACE
106: #4 Adam Manzo (Ocean Twp) d. #2 Alex Erven (Keyport)  9-4
113: #2 Chris Dean (Long Branch) md. #5 Christian Sookdeo (Raritan)  13-2
120: #4 Carlos Irizzary (Long Branch) d. #3 AJ Erven (Raritan)  6-5
126: #2 Ethan Byrne (RBC) p. #5 Nick Pujols (Midd North)  2:57
132: #2 Dylan VanSickell (CBA) p. #4 James VanFechtmann (Raritan)  2:10
138: #5 Nick Addison (Rumson) d. #3 Anthony Aquilano (Raritan)  10-7
145: #3 Ben Kuhn (CBA) p. #4 Alex Asfar (Midd South)  1:32
152: #2 Nicko Cofone (Midd North) p. #4 Chris Koutzen (CBA)  3:21
160: #5 Garret Fitzgerald (CBA) md. #3 Louis Avena (Midd South)  12-4
170: Brendan Rumsby (Midd South) by forfeit
182: #3 Peter Wersinger (Long Branch) d. #4 Ken Harrigan (Keyport)  2-1 TB
195: #4 Ryan Dickens (Raritan) p. #3 Jake Shea (Rumson)  2:43
220: #7 Austin DeWise (Midd North) p. #5 Zach Bettigole (RBC)  2:59
Hwt: #2 Brian Olesen (Ocean Twp) d. #5 Aaron Daniels (Raritan)  3-2



2015 District 22 Finals
145: #1 Paul Capaldo (Middletown North) md. #2 Mike Chadwick (Raritan)  11-3
152: #1 Matt Best (Middletown South) d. #2 TJ Saldutti (Ocean Twp)  1-0
160: #3 Chris Koutzen (CBA) d. #1 Nick Bohal (Raritan)  6-4
170: #1 Zack Hertling (Ocean Twp) p. #3 Mike Shohet (Long Branch)  0:40
182: #2 Anthony Vetrano (Middletown North) p. #1 Jack LaCorte (CBA)  3:30
195: #1 Tyree Sutton (Keansburg) p. #3 Sean Killeen (Middletown South)  1:31
220: #1 Chad Freshnock (Middletown North) d. #2 Will Oxley (CBA)  3-1
Hwt: #1 John Tomlinson (Long Branch) p. #2 Brian Olesen (Ocean Twp)  2:23
106: #1 Richie Koehler (CBA) p. #2 Sean Deering (Middletown North)  3:46
113: #1 Sebastian Rivera (CBA) tf. #3 Jason Hernandez (Long Branch)  20-5 5:51
120: #1 Jake Benner (Ocean Twp) d. #3 Carl Vasti (CBA)  4-1
126: #2 Andy Hernandez (Long Branch) d. #1 Dylan VanSickell (CBA)  10-5 SV
132: #2 Dylan Seidenberg (Raritan) d. #1 Marcus Iwama (Rumson)
138:  #1 Eric Drake (Raritan) d. #2 Jack McMahon (Red Bank)  17-12

District 22 3rd Place Matches

106: #2 Alex Erven (Keyport) d. #5 Justin Farnsworth (Long Branch)  4-3
113: #2 Dave Tieto (Ocean Twp) p. #4 Teddy Smith (Keyport)  2:31
120: #2 Russell Benson (Raritan) md. #5 Mike Jones (Long Branch)  12-1
126: #5 Chris Donnelly (Ocean Twp) p. #3 James VanFechtmann (Raritan)  4:43
132: #4 Jiovani Gomez (Long Branch) d. #3 Costa Poniros (Ocean Twp)  6-1
138: #6 Tommy Flannigan (Long Branch) d. #5 Jeff Andre (Ocean Twp)  7-0
145: #4 Thomas Hinz (Red Bank) d. #3 Danny Mullan (Long Branch)  6-3
152: #3 Garrett Fitzgerald (CBA) p. #4 John Doherty (Red Bank)  0:30
160: #5 Lamont Reid (Long Branch) d. #2 Tom Anderson (Midd North)  10-3
170: #4 Fred Svenson (Midd North) d. #2 Justin Kieslor (CBA)  11-4
182: #4 Tucker Briggs (Rumson) d. #3 Pete Wersinger (Long Branch)  8-5
195: #2 Viet Le (Ocean Twp) p. #5 Kenny Geiger (Red Bank)  1:21
220: #3 Joey Jasio (Long Branch) p. #4 Brian Ramsaier (Keyport)  1:46
Hwt: #5 Malcolm Daniels (Raritan) d. #3 Alex Petrocelli (CBA)  4-1










2014 District 22 Championships


CLICK HERE FOR COMPLETE DISTRICT 22 BRACKETS


D22 Finals

220: #1 Shawn McCord (RBC) d. #2 Danny Loizos (Ocean Township)  9-5
285: #1 Pat Toal (Raritan) d. #2 Taylor Hendrickson (Middletown South)  4-3
106: #1 Sebastian Rivera (CBA) tf. #2 TJ Conlon (Long Branch)  19-4
113: #1 Jason Hernandez (Long Branch) p. #3 Teddy Smith (Keyport)  3:36
120: #1 Max Rallo (Ocean Township) d. #2 Andy Hernandez (Long Branch)  10-4
126: #1 Dom Franciosi (Middletown South) d. #2 Dylan VanSickell (CBA)  7-6
132: #1 Marcus Iwama (Rumson) d. #2 Andrew MacNeille (Ocean Township)  6-4 SV
138: #1 Erik Beshada (CBA) d. #2 Paul Capaldo (Middletown North)  9-3
Beshada becomes the 6th wrestler from the Shore Conference to win 4 District 22 Titles
145: #1 Garrett Rumsby (Middletown South) p. #2 Nick Menkin (Long Branch)  4:48.
152: #1 Matt Best (Middletown South) d. #2 Brandon Perez (Long Branch)  12-7
160: #1 Connor Sheehan (Raritan) d. #2 Arturo Rios (Long Branch)  7-3
170: #2 Anthony Fabiano (Middletown North) d. #1 Will Oxley (CBA)  3-1
182: #2 Kyle Lynch (Raritan) d. #1 Chad Freshnock (Middletown North)  3-1
195: #1 Mike Oxley (CBA) d. #2 Tyree Sutton (Keansburg)  3-1 2OT


D22 3rd Place Matches
106: #4 Ed Barrett (Raritan) p. #3 Dave Tieto (Ocean Township)  0:49
113: #2 Carl Vasti (CBA) d. #4 Eric Drake (Raritan)  10-8
120: #3 Ryan Broderick (Raritan) md. #5 Liam Gallagher (CBA)  15-3
126: #6 Tommy Flannigan (Long Branch) md. #5 Kevin Courtney (Raritan)  15-6
132: #5 Matt Oden (Middletown North) p. #3 Dylan Seidenberg (Raritan)  1:16
138: #4 Thomas Meer (RBC) d. #3 Austin Cannon (Long Branch)  3-2
145: #3 Christian Casselli (CBA) d. #5 Carlos Fontanez (Keansburg)  6-3
152: #6 TJ Saldutti (Ocean Township) p. #5 Damien Zitzman (Keansburg)  3:12
160: #4 Chris Koutzen (CBA) d. #3 Fred Svenson (Middletown North)  10-9
170: #3 Connor Mullan (Long Branch) d. #4 Kevin Fisher (Middletown South)  10-5
182: #3 Dylan Alt (Keansburg) p. #5 Justin Kieslor (CBA)  1:34
195: #3 Anthony Vetrano (Middletown North) d. #4 TJ Covin (Long Branch)  8-6
220: #6 Connor Spreen (Middletown South) d. #4 Kyle Polonsky (Raritan)  3-1
285: #5 John Tomlinson (Long Branch) d. #3 Alex Petrocelli  4-1






2013 Finals
106: #2 Cole Bisaccia (Rumson) d. #4 Carl Vasti (CBA)  5-0
113: #1 Dom Franciosi (Middletown South) md. #3 Costa Poniros (Ocean Twp)  8-0
120: #1 Max Rallo (Ocean Twp) d. #2 Dylan Seidenberg (Raritan)  4-3
126: #1 Erik Beshada (CBA) d. #3 Marcus Iwama (Rumson)  9-8
132: #2 Jason Bohal (Raritan) d. #1 Zach Hertling (Ocean Twp)  5-1
138: #1 Nick George (Long Branch) d. #3 Christian Casselli (CBA)  7-1
145: #3 Luke Balina (Long Branch) by injury default over #1 Orion Rovegno (Ocean Twp)
152: #1 Andrew Blasco (Middletown South) d. #2 Jake George (Long Branch)  5-2
160: #2 Nick Pappayliou (Long Branch) p. #1 Connor Sheehan (Raritan)  5:55
170: #1 Dillon Stambaugh (Red Bank) d. #2 Kyle Lynch (Raritan)  2-0
182: #1 Chris Pappayliou (Long Branch) d. #3 Anthony Fabiano (Middletown North)  4-3
195: #1 Mike Oxley (CBA) md. #2 Shawn McCord (RBC)  11-1
220: #1 Jacob Bell (Ocean Twp) d. #2 Joey Guidetti (Long Branch)  4-2
Hwt: #2 Trevor Finn (Middletown South) d. #5 Dan Arias (Ocean Township)  3-2

3rd Place Matches
106: #3 Jones (LB) p. #1 Smith (Keyport)  4:23
113: #2 Flannigan (LB) d. #4 Broderick (Raritan)  1-0
120: #5 Hernandez (LB) d. #6 Martinez (MS)  8-2
126: #2 Scarcella (Raritan) p. #4 Ruiz (RBR)  3:54
132: #4 Menkin (LB) p. #3 Melon (CBA)  5:37
138: #5 Fontanez (Keansburg) d. #2 Masi (Raritan)  3-2
145: #2 Best (MS) md. #4 Holmes (Keyport)  14-2
152: #4 Brown (RBR) d. #3 States (RBC)  4-3
160: #6 Lawhon (OT) d. #5 Vetrano (MN)  11-8
170: #3 Wilton (MN) d. #4 Alt (Keansburg)  5-4
182: #2 Lyster (OT) d. #4 Jrad (MS)  9-8
195: #3 Freshnock (MN) d. #5 Manoes (Keansburg)  9-3
220: #6 Tomanek (MS) p. #4 Baker (Keansburg)  :34
Hwt: #1 Toal (Raritan) d. #3 Rodriguez (MN)  7-1


CLICK HERE FOR COMPLETE D22 BRACKETS


2013 Preview

Defending Team Champion: Ocean Township

Returning Champions
Max Rallo (Ocean Township)

Erik Beshada (CBA - 2x Champion)
Zach Hertling (Ocean Township)
Jason Bohal (Raritan)
Orion Rovegno (Ocean Township)
Christian Casselli (CBA - 2011)
Nick Melon (CBA - 2010 District 23 Champ at Brick Twp)


CLICK HERE FOR BRACKETS

Scroll below capsules for predictions.








2012 Finals
106: #3 Max Rallo (Ocean Township) d. #1 Dominic Franciosi (Middletown South)  8-6

113: #1 Erik Beshada (CBA) d. #2 Matt Lindo (Raritan)  7-1
120: #1 Zach Hertling (Ocean Township) d. #2 Anthony Scarcella (Raritan)  4-0
126: #1 Nick Liguori (Raritan) d. #2 Christian Casselli (CBA)  9-2
132: #1 Jason Bohal (Raritan) d. #2 Luke Balina (Long Branch)  3-1
138: #3 Orion Rovegno (Ocean Township) d. #1 Mike Matlaga (CBA)  5-1
145: #1 Withler Marcelin (Ocean Township) md. #3 Gavin Pejakovich (Long Branch)  11-0
152: #1 Nick Herring (Middletown South) d. #2 Jake George (Long Branch)  5-2
160: #1 Vin Favia (CBA) p. #2 Dillion Stambaugh (Red Bank)  4:51
170: #2 Mike Hoegler (CBA) d. #4 Steve Corona (Raritan)  9-2
182: #3 Tyree Sutton (Keansburg) p. #1 Andrew LaMura (RBC)  3:06
195: #1 Hayden Hrymack (CBA) tf. #2 Vic Ianello (Raritan)  15-0
220: #1 Colton Bigelow (Ocean Township) d. #2 Taylor Avino (Rumson)  3-2
Hwt: #1 Kyle Gora (Ocean Township) p. #3 Pat Toal (Raritan)  2:34


CLICK HERE FOR BRACKETS

3rd Place Matches
106: #5 Grant Brown (CBA) d. #2 Dylan Seidenberg (Raritan)  4-3
113: #3 Jordan Eugenis (Ocean Township) d. #4 David Carmona (Long Branch)  5-3
120: #5 Marcus Iwama (Rumson) d. #3 Nick Menkin (Long Branch)  11-7
126: #3 Andrew MacNeille (Ocean Township) d. #4 William Terrarosa (Red Bank)  6-4
132: #3 Romello Union (Keansburg) d. #4 Tom Koehler (Middletown South)  10-8 (OT)
138: #4 Devin Holmes (Raritan) p. #2 Nick George (Long Branch)  2:36
145: #4 Andrew Blasco (Midd South) d. #2 Tyler Sookdeo (Raritan)  13-6
152: #4 Dan States (RBC) d. #3 Nick Pappayliou (Ocean Township)  4-3
160: #5 Paul Alwell (RBC) d. #6 Joe Prevost (Keyport)  3-1
170: #1 Chris Pappayliou (Ocean Township) d. #6 Shawn McCord (RBC)  5-1
182: #2 Jacob Bell (Ocean Township) p. #5 Connor Sheehan (Raritan)  1:35
195: #3 Sam Sottile (Ocean Township) d. #4 Vin Roselli (Long Branch)  2-1 (UTB)
220: #3 Nick Rice (Raritan) d. #4 Nick D'Amico (CBA)  8-2
Hwt: #2 Kirby Gardner (CBA) d. #5 Trevor Finn (Midd South)  1-0












2011 District 22 Finals
103: Erik Beshada (CBA) d. Matt Lindo (Raritan)  7-6
112: Christian Casselli (CBA) d. Vin Masi (Raritan)  7-1
119: Jason DaCruz (Ocean Township) md. Romello Union (Keansburg)  9-1
125: Nick Liguori (Raritan) d. Zach Torchia (Middletown North)  4-2
130: Seth Rubel (Ocean Township) d. Jason Bohal (Raritan)  6-0
135: Luis Filipe (Long Branch) md. Withler Marcelin (Ocean Township)  12-0
140: Matt Eggie (Long Branch) d. PJ Parrino (Ocean Township)  3-1
145: Nick Herring (Middletown South) d. James Loures (RBC)  8-3
152: Vin Favia (CBA) d. Jake George (Long Branch)  7-0
160: Joe Masi (Raritan) p. Mike Hoegler (CBA)  3:40
171: Ryan Lynch (Raritan) p. Joscil Jackson (Long Branch)  :48
189: Hayden Hrymack (CBA) d. Tyler Lyster (Ocean Township)  6-2 (OT)
215: Colton Bigelow (Ocean Township) d. James Parnell (Long Branch)  1-0
Hwt: Greg Velasco (Keyport) p. Adam Daniels (Raritan)  :08

CLICK HERE FOR DISTRICT 22 BRACKETS

2011 Team Scores
1. Raritan 196
2. Ocean Twp 168
3. CBA 155
4. Long Branch 151.5
5. Middletown South 72
6. Red Bank 52
7. RBC 51.5
8. Middletown North 42
9. Keyport 28
10. Keansburg 27
11. Rumson 23


2010 Finals
103: Matt Lindo (Raritan) d. Luke Balina (Long Branch)  4-2
112: Zach Torchia (Midd North) p. Nick George (Long Branch)  5:02
119: Alex Dulin (Midd North) d. Matt Mitchell (Raritan)  2-1
125: Andrew Cornell (Long Branch) p. Nick Ligouri (Raritan)  3:54
130: Nick Herring (Midd South) md. Withler Marcelin (Ocean Twp)  9-0
135: Scott Festejo (Long Branch) p. Billy Knifel (Ocean Twp)  1:28
140: Manny Blasco (Midd South) d. Patrick Cunningham (CBA)  7-4
145: Andrew Lee (Ocean Twp) md. Nick Carducci (RFH)  10-2
152: Doug Cornell (Long Branch) d. Vin Favia (CBA)  3-1
160: Nick Visicaro (Long Branch) tf. Ryan Lynch (Raritan)  16-1 (4:26)
171: Omar Akel (Long Branch) md. Cameron Lentze (Raritan)  11-0
189: Billy George (Long Branch) d. Brandon Vorrius (Midd North)  5-2
215: Tyler Lyster (Ocean Twp) p. Sebastian Lodato (Raritan)  2:40
285: Greg Velasco (Keyport) p. Dylan Zimmerman (Midd South)  :30

3rd Place
103: Drew Blasco (Midd South) tf. Jordan Eugenis (Ocean Twp)  15-0
112: Tim Cody (Midd South) d. Ben Swanson (Red Bank)  4-1
119: PJ Parrino (Ocean Twp) md. Frankie Lurch (CBA)  17-6
125: Brandon Shenan (Ocean Twp) d. Mike Matlaga (CBA)  7-2
130: Jason Bohal (Raritan) md. James Loures (RBC)  10-2
135: Alex Schulmann (Midd South) md. Dan States (RBC)  15-4
140: Luis Filipe (Long Branch) tf. Mike Ruane (Midd North)  17-1
145: Steve Corona (Raritan) d. Ryan Wilton (Midd North)  8-2
152: Joe Masi (Raritan) p. Adam Goscinski (Midd North)  5:29
160: Matt Weatherill (Midd South) p. Tom Scheffer (RFH)  4:54
171: Hayden Hrymack (CBA) p. Jon Lazo (Red Bank)
189: Eric Poandl (Midd South) d. Vic Iannello (Raritan)  5-1
215: Jake Corsi (Keyport) d. Rob Mercantante (Midd North)  3-2
285: Shaun Florke (Ocean Twp) d. Sean Herlihy (CBA)  4-3


2009 FINALS

103: Zach Torchia (Middletown North) p. Seth Rubel (Ocean Township)  4:21
112: Matt Mitchell (Raritan) d. Brandon Shenan (Ocean Township)  7-1
119: PJ Parrino (Ocean Township) md. Alex Dulin (Middletown North)  14-4
125: Chris VanFechtman (Raritan) d. Nick Herring (Middletown South)  10-3
130: Cody Mooney (Raritan) md. Billy Knifel (Ocean Township)  9-1
135: Alex Schulmann (Middletown South) md. Nick Carducci (Rumson)  12-3
140: Charlie Croce (Middletown South) p. Anthony Parrino (Ocean Township)  :55
145: Andrew Lee (Ocean Township) p. Chris Lobello (Raritan)  5:55
152: Ryan Lynch (Raritan) d. Joey Bravo (Red Bank Reg)  8-2
160: Dylan Meade (CBA) d. Mike Fish (Middletown North)  9-8
171: Dan Seidenberg (Raritan) tf. Mike Byrnes (RBC)  15-0
189: Brandon Vorrius (Middletown North) p. Cody O'Malley (Red Bank Reg)  1:51
215: Tom Booth (Middletown North) d. Kyle Grimes (CBA)  7-4
Hwt: Ricky Lyster (Ocean Township) p. Matt Walsh (Raritan)  2:34

1. Raritan - 187.5
2. Ocean Twp - 164.5
3. Midd North - 140
4. CBA - 116.5
5. Red Bank Reg - 116
6. Midd South - 83
7. Rumson - 61
8. RBC - 38
9. Monmouth - 29
10. Keyport - 24
11. Keansburg - 23

CLICK HERE FOR BRACKETS & AGATES


3rd Place
103: Chris Brower (CBA) d. Matt Lindo (Raritan)  4-0
112: Frankie Lurch (CBA) d. Jay Oppenheim (Rumson)  10-9
119: Rocky Leiner (RBR) d. James Loures (RBC)  5-4
125: Jake Scire (Rumson) p. Mike matlaga (CBA)  4:55
130: Manny Blasco (Middletown South) md. Josh Post (Rumson)  9-0
135: Vin Favia (CBA) d. Ale Turitzin (Middletown North)  4-2
140: Tom Buck (Monmouth) d. TJ Mercantante (Middletown North)  5-3 OT
145: Kurt McCarthy (Keyport) d. Connor Stambaugh (RBR)  5-3
152: Steve Burns (Keansburg) d. Jeff Sussman (Rumson)  3-0
160: Caleb Doherty (RBR) p. Joe Masi (Raritan)  1:59
171: Tom Terrarosa (RBR) p. Ron Clearie (Monmouth)  5:56
189: Matt Smith (CBA) d. Nick Hungerford (Raritan)  12-8
215: Connor Lawlor (RBR) d. Shaun Florke (Ocean)  1-0
Hwt: Brian Schmalz (CBA) d. Mike Damien (RBR)  3-2 4OT












District 22 Wrestling Page / Shore Conference Wrestling